Čeká na drony regulace?
Kdykoliv se některá technologie dostatečně vyvine a začne se stávat běžnou součástí života, ruku v ruce s ní přichází i problémy, které si před jejím nástupem nikdo nedokázal ani představit. Stejně jako rozvoj moderních metod v medicíně přináší mnoho nových etických otázek, které je třeba zakomponovat do právního řádu, i drony vnesou do našich životů velké množství novinek a otázek, které si dříve nikdo pokládat nemusel. S tím jak se na trhu objevují nové a nové modely, z nichž některé se stávají dostupné téměř pro každého, společnost se s drony setkává stále více a více. Lidé objevují nové a nové možnosti této nové technologie a jiní lidé se jimi občas začínají cítit ohroženi. Je nevyhnutelné, že přijde protiakce v podobě snahy drony regulovat. Je to jako se vším – každou věc, každou technologii, každý vynález lze zneužít. Bohužel, náklady na obranu proti těmto zneužitím nesou většinou ti uživatelé, kteří chtějí danou technologii používat ke zcela bezpečným a nikomu neubližujícím aktivitám. Budou to právě ti majitelé dronů, kteří si chtějí se svými stroji hrát, pořizovat krásné záběry krajiny nebo filmovat sebe samé při nejrozličnějších aktivitách se kterými se pak chlubí před svými příbuznými nebo známými, kteří začnou být omezováni a nuceni k dodržování pravidel, které mají společnost chránit před někým úplně jiným. Tak to ovšem ve světě chodí a setkal se s tím např. i ten, kdo letos v létě vyrazil na dovolenou letecky a musel absolvovat bezpečnostní prohlídku před nástupem do letadla.
Když letos začátkem července zahlédl jeden z pracovníků jaderného výzkumného ústavu Bhabha v indické Mumbai z okna své pracovny vznášející se dron, neváhal a natočil jej na svůj mobilní telefon. Posléze předal natočený záznam policii a výsledkem je měsíční zákaz používání dronů v celé mnohamilionové metropoli. V tomto případě jde o dočasné omezení a uvidíme, jak bude celý případ pokračovat. Jinde ale o žádném dočasném řešení mluvit nelze. V Japonsku použil čtyřicetiletý aktivista dron k protestu proti vládní politice v oblasti jaderné energetiky. Malé množství radioaktivního materiálu připevnil na bezpilotní prostředek, se kterým následně přistál na střeše rezidence ministerského předsedy. Krátce poté přišel jednak zákaz používání dronů ve všech 81 tokijských parcích pod pokutou, která v přepočtu činí asi deset tisíc korun (dlužno podotknout, že místní úřady jako jeden z důvodů zákazu uvádí i bezpečnost hrajících si dětí), jednak zákaz nočních letů s drony.
Ve Spojených státech zase vešel v platnost zákaz používání dronů v národních parcích, oficiálně do té doby než budou úřady schopné přesněji zhodnotit možná rizika. Důvodů je několik, začaly se totiž množit stížnosti na hluk, kterým drony rušily ostatní návštěvníky, i incidenty jako byl ten v národním parku Zion v Utahu. Tam robotický letoun vyděsil stádo divokých ovcí a v nastalém zmatku se pak od stáda oddělilo několik mláďat.
Trochu jinými důvody byli vedení zastupitelé obvodu Suffolk ve Velké Británii, kteří zakázali přelety dronů nad místními plážemi. Porušení zákazu se trestá částkou přesahující stejně jako v případě Tokya deset tisíc korun. Úřady v tomto případě chtějí tímto způsobem chránit soukromí rekreujících se občanů, které by drony mohly sledovat a natáčet.
Jak těchto několik málo případů ukazuje, regulace začíná dopadat i na drony. Uvidíme do jaké míry se drony dokážou ubránit a do jaké míry se bodu muset před úřady sklonit. Nezbývá než doufat, že vše zůstane v rozumných mezích a lidé budou moci drony využívat a jakákoliv omezení budou dobře a přesně zamířena na ty, kteří mají s drony opravdu špatné úmysly.
Nejnovější komentáře