Santa Claus děsí americké regulátory… a co Ježíšek?

I tento Phantom 3 je v nabídce některých českých prodejců. Co na to Ježíšek?

I tento Phantom 3 je v nabídce některých českých prodejců. Co na to Ježíšek? Zdroj: DJI

I přes to, že si v těchto dnech užíváme krásného babího léta, pravý podzim už se hlásí o slovo a nebude trvat dlouho než se myšlenky většiny z nás začnou stáčet k vánočním svátkům. Ať už je milujete nebo nesnášíte, vyhnout se jim dost dobře nejde. Rozhodování o tom, čím obdarovat své blízké se ani letos nevyhneme. Americký státní letecký úřad FAA, který hraje úlohu regulátora si sám pro sebe odhadnul, že ve Spojených státech se kromě obligátních ponožek pod milionem vánočních stromků objeví i drony či jiné bezpilotní prostředky. Někdy půjde o hračku za pár desítek dolarů, někdy o sofistikovaný stroj se čtyřmístnou dolarovou cenovkou. A právě tahle štědrost Santa Clause americké regulátory budí ze sna. Jejich strach je do jisté míry pochopitelný, v „jejich“ vzdušném prostoru se totiž prakticky ze dne na den vyrojí milion strojů – celý milion strojů řízených milionem obdarovaných, kteří budou povětšinou patřit do skupiny lidí bez předchozích zkušeností. Není jistě třeba podrobně rozebírat rizika neohleduplného létání s drony, ať už v blízkosti letišť nebo třeba ve chvíli kdy v prostoru operuje např. záchranářský vrtulník. Tato tématika už byla mnohokrát diskutována i zde, na stránkách tohoto webu. Z těchto důvodů se opět objevila na scéně možná opatření, která by tato rizika zmírnila. Mezi nejzmiňovanější opatření, která by zákonodárci velmi rádi výrobcům a dovozcům bezpilotních prostředků, patří geo-fencing, tj. omezení operačního prostoru jak z hlediska souřadnic, tak z hlediska maximální výšky. Ve Spojených státech ho naposledy zmínil (právě v souvislosti s odhady FAA) kongresman za stát Oregon, Peter deFazio. Vzhledem k frekvenci těchto zmínek se zdá, že určité kroky tímto směrem zákonodárci skutečně provedou. V České republice takováto debata na politické úrovni zatím neexistuje ale není vyloučeno, že k takovéto regulaci přistoupí evropští zákonodárci a ČR tak bude tuto legislativu přebírat. Koneckonců ve zprávě evropského parlamentu z 15. září tohoto roku – první, která se bezpilotním prostředkům věnovala – je již geo-fencing zmíněn společně se systémem identifikace.

Ke konkrétní legislativě ještě povede dlouhá cesta, teprve čas ukáže jestli se bude nejprve týkat pouze komerčních strojů, či zda bude aplikovaná na všechny drony, včetně těch létaných pro zábavu. Zdá se také, že Ježíšek na rozdíl od svého amerického příbuzného nebude drony rozdávat jako on v tak velké míře, ale v pytli se nepochybně také objeví. Již nyní jsou drony v nabídce prakticky všech velkých prodejců s elektronikou a bude záležet i na nic, nakolik je budou zvláště před Vánoci propagovat coby vhodný vánoční dárek. Pokud se z některého stroje rozhodnou udělat hit Vánoc, možná, že se podobné debaty brzy dočkáme i v naší politice.

You may also like...

1 Response

  1. 26.11.2015

    […] stromečky rozbalí možná až milion nových bezpilotních prostředků, viz článek Santa Claus děsí americké regulátory). Počkejme si tedy, jak bude systém ve Spojených státech fungovat a uvidíme, zda-li se k jeho […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *