Indie – trh, který čeká na kultivaci

Obrovské možnosti, které drony nabízejí širokému spektru zákazníků jsou věcí, která nutí o jejich problematice přemýšlet i vlády a další státní autority. Ty si to ve většině již plně uvědomují. Jedná se v jedné rovině o ekonomický význam trhu s bezpilotními prostředky, který má mít do roku 2021 dle analýzy americké společnosti zabývající se průzkumem globálního trhu – WinterGreen Research – hodnotu až 16 miliard dolarů. Současně ale nedávné události ukazují, že je třeba se mít také na pozoru. Drony, které skončily na trávníku Bílého domu ve Washingtonu nebo na střeše rezidence japonského premiéra logicky vyděsily bezpečnostní složky. Přidejme k tomu rizika plynoucí z potenciální srážky dronu s letadlem a podobně. Výsledkem jsou snahy o určitou regulaci či alespoň edukaci uživatelů. Každá země se s tímto problémem potýká po svém. Ve Spojených státech v prosinci loňského roku vstoupila v platnost povinnost uživatelů registrovat i skutečně malé stroje a hračky, v Japonsku je zakázáno létat v obydlených oblastech bez povolení, v Singapuru vláda každý rok rozesílá obyvatelům informace o zákazu létání v okolí letišť, vojenských instalací atd. Podobná pravidla platí i v dalších zemích, příkladem jsou např. Austrálie nebo Jižní Afrika.

V Indii, zemi, která se již za několik let stane nejlidnatějším státem světa, platí doposud zákaz soukromého provozování dronů bez povolení úřadů. Něco takového je ale těžké kontrolovat a 1.25 miliardy Indů začíná dronům přicházet na chuť. Např. natáčení svatebních obřadů ze vzduchu získává v Indii stále větší popularitu (v Indii se cena za pořízení záběrů ze svateb pohybuje v přepočtu okolo 600 dolarů). Propagaci tohoto způsobu získávání pěkných a zajímavých záběrů pomáhá i Bolywood. Filmaři v Indii již drony hodně a rádi používají. Indické úřady si realitu začínají uvědomovat a dívat se do blízké budoucnosti. Pokud bude ve Spojených státech povoleno doručování zásilek (o to se snaží giganti jako je Google, Amazon či Wal-Mart,  v Evropě pak DHL), tlak se zvýší i na úřady v dalších zemích aby udělaly to samé. A Indie, coby obrovský a stále se rozvíjející trh bude na seznamech firem, které by na tom chtěly profitovat, velmi vysoko. I v Indii také jistě znají analýzy odhadující, že do roku 2020 přibude na světě 16 milionů nových dronů (to je mimochodem 700 dronů na jedno dopravní letadlo). Zkrátka a dobře, Indie nemůže dále ignorovat trh s drony a bude muset svojí legislativu přepracovat. Již tento měsíc se má proto sejít skupina složená ze zástupců několika ministerstev i úřadu pro civilní letectví aby začala připravovat nová pravidla pro soukromé využívání dronů.

Indie je tedy další zemí, která existenci dronů a trhu s nimi bere vážně. Dá se očekávat i vznik mnoha indických firem podnikajících v tomto segmentu, pravděpodobně včetně nových výrobců bezpilotních prostředků.

Nad indickými ulicemi zatím prohání drony pouze policie, budou to moci dělat i soukromníci? Zdroj: Hindustan News

Nad indickými ulicemi zatím prohání drony pouze policie, budou to moci dělat i soukromníci? Zdroj: Hindustan News

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *