Skynet: poštovní schránka pro drony, která se bude hodit i Amazonu či Googlu

Drony doručující zásilky, zkušebně testují i takoví giganti jako Amazon, Google a DHL. (více zde). Žádný z nich ale neřeší polední fázi letu – přistání u zákazníka. Dvojice australských inovátorů nabídla řešení v podobě speciální přistávací plošiny Skynet se světelným navigačním systémem.

 

Koncept doručování zásilek pomocí dronů čeká velká budoucnost. Jde o rychlý a energeticky efektivní způsob doručování zásilek, především ve městech nebo v místech s horší pozemní dostupností.

Je třeba však vyřešit řadu problémů, především bezpečnostních. Jednou z výzev je zajištění přesného a bezpečného přistání u zákazníka a vyložení zásilky. Bohužel ne každý má dům a přistávací plochu pro dron v podobě zahrady.

„Přistávají (drony – pozn. redakce) na vaší zahradě, což není dobře, pokud bydlíte v bytě,“ vysvětluje Clinton Burchat, z dvojčlenného vývojového týmu Skynet. „Myslím, že celý systém bude lepší, pokud můžete přistát na síti. Otázkou je přesnost, GPS není přesná vždy a za všech podmínek.“

Burchat přizval do týmu elektrotechnika Grant Bajema, aby mu pomohl vyřešit navigační systém přistávací plošiny Skynet. Oba vymysleli následující řešení.

Na cílovou adresu letí dron pomocí satelitní navigace. Přistání se pak děje pomocí navigačních LED světel umístěných v rozích plošiny, vysílající světelné impulzy podle určitého vzorce.

Čínští vědci již před několika lety pomocí světelných impulzů dokázali přenést data rychlostí až 2 Mb/s. Jde vlastně o podobný systém, jako u dnes již nepoužívaného infraportu. Speciální čip na dronu pak dokáže informace z navigačních LED přijímat a pomocí triangulace vypočítat svou polohu v trojrozměrném prostoru vůči přistávací plošině.

Dron se přiblíží jen několik desítek centimetrů nad plošinu a upustí zásilku do speciální sítě. Nejdříve ale laserová čtečka čárkových kódů na plošině potvrdí správnou dodací adresu.

Skynet je zatím koncept.Oba Australané však začínají stavět prototyp pro soutěž Drones for Good, kde se dostali mezi dvacítku finalistů.

Soutěž financují Spojené Arabské Emiráty s cílem podpořit vývoj a výrobu nadějných technologií bezpilotních létajících prostředků. Nejlepší řešení získá odměnu 1 milion dolarů.

Bezpilotní vzdušné systémy se stávají zajímavým průmyslovým odvětvím. Drones for Good odhaduje velikost trhu do roku 2025 na 8 až 10 miliard dolarů. Výroba dronů a přidružené služby pak do tohoto data poskytnou práci až 100 000 lidem po celém světě.

 

Poslední otázkou tedy zůstávají pořizovací náklady a jestli se tento způsob identifikace „přistávací“ plochy masově rozšíří. Bez toho by to nemohlo fungovat.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *