Matrice 100 + Manifold – řešení pro vývojáře od DJI

Poněkud záhadně znící název dnešního příspěvku v sobě zahrnuje označení produktu (resp. dvou produktů), který světový leader v oblasti malých, soukromých dronů – firma DJI – připravila pro vývojáře senzorů, procesorů a dalších technologií pro bezpilotní prostředky. Matrice 100 je nová kvadrokoptéra určená, jak již bylo řečeno, pro vývojáře. O tom, že se nejedná o stroj určený pro běžné, rekreační létání svědčí už jeho vzhled, který je zcela účelový a čistě funkční, bez jakýchkoliv designových prvků. Asi kilogram vážící kvadrokoptéra vydrží ve vzduchu cca 20 minut, v případě použití přídavné baterie pak i déle. Podle DJI je schopná letu bez jakýchkoliv složitých příprav nebo programování. Velmi zajímavým prvkem, kterým Matrice 100 volitelně disponuje, je tzv. systém Guidance – „první komerčně dostupný anti-kolizní systém pro bezpilotní prostředky“.

Platforma Matrice 100 od DJI, zdroj: DJI

Platforma Matrice 100 od DJI, zdroj: DJI

Systém Guidance využívá stereokamer i ultrazvukových senzorů. Tento systém umožní dronu detekovat jakýkoliv předmět nacházející ve vzdálenosti do dvaceti metrů, případně se stabilizovat nad zemí s centimetrovou přesností. Samozřejmě, pokud přítomnost nějakého předmětu jako sobě nebezpečnou, automaticky upraví svojí letovou dráhu tak, aby nedošlo ke vzájemné kolizi.

To ovšem není vše, co je pro vývojáře doplňků od DJI připraveno. Pro zmíněnou platformu Matrice 100 je připraven také plnohodnotný počítač nazvaný Manifold, který dává dronu k dispozici takový výpočetní výkon, umožňující mu provádět i vysoce komplexní kalkulace nebo zpracovávání signálů různého typu v reálném čase. Manifold má hmotnost 200 g při rozměrech 11 x 11 x 2,6 cm a příkon 15 W (to je asi 1/4 typického laptopu). Výrobce mu připravil vstupy pro připojení nejrůznějších přístrojů jako jsou kamery pro různé obory spektra, měřáky atmosférických podmínek i senzory vyhodnocující stav samotného dronu. Počítač Manifold běží na operačním systému Ubuntu a disponuje čtyřjádrovým procesorem Tegra (procesorová jádra se aktivují a deaktivují tak, aby byla optimalizována spotřeba energie) a grafickou jednotkou založenou na čipu NVIDIA Kepler. Ceník je v tomto případě poměrně milosrdný. Zatímco samotný dron Matrice 100 bude stát okolo 3300 dolarů, počítač Manifold pak zájemce přijde na 500 dolarů. S touto kombinací tak i menší a střední vývojáři získají skutečně výkonnou platformu, na které si mohou zkoušet své nápady a aplikace a nám nezbývá než se těšit, k čemu za pomoci této platformy dospějí.

Systém Manifold, zdroj: DJI

Systém Manifold, zdroj: DJI

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *