Pes hlídač pro 21. století

Na serveru Indiegogo pro komunitní financování se před několika dny objevil poměrně zajímavý projekt kalifornské firmy Galileo, který si klade za cíl vývoj a produkci hlídacího dronu pro ostrahu nejrůznějších soukromých i komerčních objektů. Kvadrokoptéra o hmotnosti necelých 700 g by měla podle představ vývojářů nahradit hlídacího psa.

Alpha Security drone, zdroj: Alpha Security

Alpha Security drone, zdroj: Alpha Security

Dron – hlídač – má být vybavený 1080p HD kamerou, infračervenou kamerou a dokonce i LIDARem. Kvadrokoptéra se bude pohybovat v perimetru hlídaného objektu, bude použita technologii geo-fencingu aby dron nevyletěl k sousedům nebo ještě dále. V celé střežené oblasti budou rozmístěné senzory, pomocí kterých se bude dron (ve spojení s klasickým GPS senzorem) orientovat a pohybovat a které tohoto hi-tech hlídače upozorní na přítomnost narušitele. Díky LIDARu pak bude sledovat své okolí i sám dron – ve třech rozměrech a reálném čase. Jak by to celé mělo fungovat se můžete podívat na následujícím youtube videu:

https://www.youtube.com/watch?v=_Zx8nhXOuZc&feature=youtu.be

V případě, že senzory zachytí pohyb, dron vzlétne a rychle se dopraví na místo narušení. Tam si narušitele sám zachytí, začne ho natáčet a odesílat záznamy z kamery, zvuk i LIDARová data na smartphone majitele (data se samozřejmě také ukládají do cloudového úložiště, např. pro potřeby následného vyšetřování). Současně může dron přehrát přednastavenou zvukovou sekvenci nebo na loupežníky můžete přes smartphone mluvit sami. Nemálo lidí asi napadne jak je to s nabíjením, přeci jen když pojedete na dvoutýdenní dovolenou tak by asi nebylo moc dobré pokud by se dron vyčerpal hned při prvním falešném poplachu způsobeném toulavou kočkou. Systém Alpha Security využívá pro nabíjení bezdrátovou technologii Qi (ta už se začíná používat např. i u mobilů a to ve dvou verzích, jedna využívá pro přenos energie elektrickou indukci, druhá verze potom elektrickou rezonanci). Šestnáct neodymiových magnetů je schopno si přitáhnout a zafixovat přistávající dron a pomocí šestnácti vysílačů odesílat energii do dvou přijímačů na těle dronu. Pro přesné přistávání využívá Alpha Security dron pro svůj poziční systém 20 infračervených LED diod.

Projekt je to jistě zajímavý. Zda dron nahradí psa není tak jisté, váš pes sice pachatele nenatočí, ale dron mu zase nenatrhne trenky. Nejlepší asi bude nechat oba spolupracovat. Otázkou ale je, zda a kdy se tento zajímavý projekt dočká realizace. Autoři konceptu si dali za cíl v kampani vybrat 100 000 dolarů, do konce jim sice ještě zbývá celý měsíc, ale vzhledem k tomu, že již uběhlo 9 dní a na účtě je zatím pouhých 200 dolarů, nelze nemít pochybnosti o konečném výsledku. Přejme tedy autorům štěstí a pokud by snad chtěl někdo přispět i finanční částkou, odkaz nalezne zde.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *