Zodpovědné létání

     Možná jste před několika málo dny zaregistrovali v médiích zprávu o hrozící kolizi letounu německé společnosti Lufthansa letícího na pravidelné lince z Mnichova do Varšavy s dronem. Němečtí piloti hlásili během přistávacího manévru v Polsku pohyb dronu ve vzdálenosti asi 100 m od osy jejich pohybu. Incident začal okamžitě vyšetřovat polský letecký úřad a ten jej označil za „závažný“. Netrvalo dlouho a policisté zadrželi devětatřicetiletého majitele dronu, kterému nyní hrozí až osm let vězení.

    Nebylo to zdaleka poprvé, kdy si dopravní piloti stěžovali na nebezpečnou aktivitu bezpilotních prostředků v blízkosti letišť v USA i Evropě. S tím jak se drony stávají dostupnými prakticky pro každého fanouška a disponují stále lepšími a lepšími parametry, roste i počet případů tohoto typu. V listopadu loňského roku hlásili např. piloti společností Delta Airlines, Jet Blue a Virgin Atlantic několikrát poletující dron ve vzdálenosti asi tři kilometry od přistávací dráhy letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku. Bezpilotní stroj několikrát také ve výškách od 600 do 900 metrů přelétával přes přistávací letadla.

     Americké statistiky ukazují, že v období od června do listopadu loňského roku vyšetřoval úřad FAA celkem 25 incidentů hrozících srážkou mezi dronem a velkým dopravním nebo soukromým letadlem. Jednou z nejnebezpečnějších událostí pak byl průlet neznámé kvadrokoptéry kolem menšího dopravního letadla letícího z Washingtonu do New Yorku. Dron se v jednu chvíli pohyboval asi 15 metrů (!!!) od přistávajícícho letadla.

     Pravdou je, že dron může v případě, že má nezodpovědného majitele, způsobit skutečnou katastrofu a ohrozit životy lidí na palubách dopravních letadel. Díky své malé velikosti se drony neobjevují na obrazovkách radarů. Jejich srážka s letadlem ale přitom hrozí poslat velké dopravní letadlo k zemi. Nejedná se o planou hrozbu, neboť něco takového dovedou i menší ptáci. I v případě, že nedojde přímo ke kolizi dronu s dopravním letadlem se jedná o nebezpečnou zábavu majitelů dronů. Pokud dron představuje pro letadlo hrozbu, to může být nuceno i k přerušení přistávacího manévru. Při tom může dojít ke zranění cestujících, když musí piloti okamžitě reagovat nějakým ostrým manévrem. O nákladech na opakované přistání ani nemluvě, ty mohou šplhat do tisíců dolarů.

I takový krasavec dovede "sestřelit" dopravní letadlo...

I takový krasavec dovede „sestřelit“ dopravní letadlo…

     Létání s drony je skvělým koníčkem a krásnou zábavou a doufejme, že kouzlu dronů bude propadat stále víc lidí. Majitelé bezpilotních prostředků by si ale měli uvědomit svojí alespoň základní zodpovědnost. V okolí letišť se prostě s drony nelétá! Těch několik desítek vteřin záběrů kamery nebo dokonce pouhého adrenalinu majitele dronu při přiblížení se k velkému dopravnímu letadlu nestojí za riziko, kterému takoví lidé vystavují cestující i posádky letadel. Ti, kteří by přesto stáli o takovéto pochybně „úspěšné“ mise by si také měli uvědomit, že je pro policii jednodušší najít a zadržet majitele řídícího dron, než někoho kdo má v kapse malé laserové ukazovátko (svícení laserem do pilotních kabin přistávajících letadel je další zábavou nezodpovědných lidí). Tak pozor na to a přeji všem mnoho a mnoho letových hodin s vašimi oblíbenými drony – jen jich prosím dosahujte mimo prostory letišť.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *