Obloha plná dronů

Tým výzkumníků z americké námořní školy v Monterey v Kalifornii nedávno prováděl pokus a ovládáním celého roje dronů. Dohromady rekordní počet padesáti bezpilotních křídel Zephyr v ceně cca dva tisíce dolarů za kus odstartoval ve třiceti vteřinových intervalech aby stroj společně vytvořily největší droní hejno jaké kdy kdo na obloze viděl. Cílem pokusu samozřejmě bylo přiblížit se k získání komplexního algoritmu, který by umožnil nasazení velkého množství dronů bez nutnosti zapojení většího množství operátorů. Drony spolu během pokusu komunikovaly přes Wi-Fi a jak řekl vedoucí projektu Kevin Jones:

„Většina operací v roji je založena na příkazu „následuj mne“, kdy je jeden nebo několik bezpilotních strojů považován za vedoucí. Chování roje se potom jeví jako náhodné s tím, jak se jednotlivé stroje snaží v co nejkratším času prohledávat své okolí a zaujmout polohu“.

Onen vedoucí dron vysílá ostatním své příkazy přičemž jeho následovníci spolu během letu taktéž komunikují a navzájem kontrolují svojí polohu. Aplikovaný algoritmus byl v tomto případě založen na dvou „letkách“ po pětadvaceti strojích s tím, že minimální vertikální vzdálenost mezi drony byla 15 metrů.

V příštím pokuse chce Jonesův tým zkrátit interval vzletu jednotlivých strojů na 10 sekund. Jestliže samostatné drony mají velký potenciál v mnoha oblastech, takovéto hejno pak může tento potenciál ještě znásobit. Nemusíme si přitom hned představovat roj dronů, který hromadně útočí na nějaký cíl. Takovéto hejno může např. výrazně zkrátit dobu prohledávání nepřístupného terénu při pátrání po zraněném. S tím správným algoritmem bude stačit jeden operátor na to, aby desítky dronů pročesávaly oblast a zraněného tak lokalizovaly mnohem dříve než by se to povedlo jednomu samotnému stroji nebo navzájem nespolupracujícím stojům.

Na video magazínu New Scientist z této akce se můžete podívat i vy:

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *