DJI Phantom FC-40 – kvalita za rozumnou cenu

          Pokud se zajímáte o drony a alespoň trochu sledujete dění na tomto poli, nepochybně pro vás nejsou značka DJI ani její modelová řada Phantom neznámými veličinami. Firma DJI patří mezi lídry na trhu s drony a vlajková loď společnosti – model Phantom 3 – představuje jeden z nejlepších strojů, za jejichž řízení můžete v současné době usednout. Jenomže zatímco Phantom 3 vás bude stát víc než 1000 €, model FC-40 pořídíte ani ne za polovinu této částky. Porovnávat parametry FC-40 s vlastnostmi jeho velkého brášky by vůči němu nebylo moc fér. I přes příslušnost k jedné rodině hraje každý z nich přece jen jinou ligu. V té své se ale dron DJI FC-40 rozhodně neztratí. Pro upřesnění ještě uveďme, že tento dron byl poměrně častým dárkem pod loňskými vánočními stromky, nyní ho už firma DJI nevyrábí. V nabídce mnoha obchodníků ale stále je, takže si nepochybně zaslouží, aby se s ním zájemci o létání s drony blíže seznámili.

Dron FC-40 firmy DJI, převzato ze stránek výrobce

Dron FC-40 firmy DJI, převzato ze stránek výrobce

            Kvadrokoptéra FC-40 měří od motoru k motoru 35 cm, jeho maximální vzletová hmotnost je 1200 g s tím, že i s baterií váží 800 g. Z uvedeného tedy plyne, že v podobě kamery a příslušenství lze přidat dalších 400 g. Jeho maximální rychlost je 35 km/h a stoupat dokáže rychlostí přes 20 km/h. Popisovaný model je určen širokému okruhu zájemců, dobrá stabilita stroje ve vzduchu a snadné ovládání tomu plně odpovídá, stejně jako jednoduchý ovladač. V případě, že dojde k přerušení kontaktu mezi dronem a hlavním ovladačem (probíhá na frekvenci 5,4 GHz), systém autopilota NAZA-M dokáže dron stabilizovat, případně dovést na místo startu. Zmíněný autopilot také dovede dron k bezpečnému přistání v případě nízkého stavu baterie. S dronem je dodávaná LiPo baterie s kapacitou 2200 mAh, která udrží dron ve vzduchu až 15 minut (výměnou baterie lze samozřejmě tuto dobu prodloužit až na nějakých 25 minut). Dosah řízení je potom 300 m. Pochvalu si výrobce zaslouží za použité materiály, které se nijak neliší od kvalitních materiálů použitých v modelech vyšší třídy.

             Podívejme se teď na možnosti kamery. Přímo s dronem dostanete kameru (720p, 30fps, 10ti násobný digitální zoom), která sama o sobě není špatná. Gimbal ale umožňuje montáž nejrozšířenějších kamer série GoPro. Komu by tedy nestačila kamera originální, může ji zaměnit za kameru více než prověřenou a otestovanou. I vlastní kameru typu FC-40 lze ovládat samostatně pomocí její vlastní aplikace pro Android nebo IOS.

Kamera FC-40 defaultně dodávaná s dronem, foto ze stránek výrobce

Kamera FC-40 defaultně dodávaná s dronem, foto ze stránek výrobce

Vzhledem k tomu, že pro komunikaci používá kamera Wi-Fi (2,4 GHz), musí pilot počítat s tím, že ve chvíli kdy vzdálenost mezi ním a dronem dosáhne nějakých 100-120 metrů, začne se komunikace zadrhávat a vizuální řízení se stane obtížným. Možnosti kamery i dronu samotného můžete posoudit v následujícím videu dostupném na Youtube:

https://youtube.com/watch?v=o-9EYUY9n7A

Suma sumárum, DJI Phantom FC-40 je příjemný dron vhodný pro všechny ty, kteří chtějí s létáním začít, ale i pro ty, pro které je cena modelů vyšší třídy přece jen vysoká. Za poloviční cenu dostanou dron, jehož kvalita je garantována známou značkou a který dokáže splnit požadavky většiny uživatelů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *