Kvadrokoptéra 3D Robotics Iris+

      V dnešní recenzi se zblízka podíváme na jeden z dronů, jehož cena se nepohybuje v oblastech běžnému smrtelníkovi nedostupných, ale který toho přitom nabízí poměrně hodně. Kvadrokoptéra nesoucí jméno Iris+ firmy 3D Robotics, která si již dokázala v oboru vydobýt slušné renomé, může být dobrou volbou pro začínající piloty dronů, současně má ale co nabídnout i zkušenějším uživatelům.

Kvadroptéra Iris+ firmy 3D Robotics

Kvadrokoptéra Iris+ firmy 3D Robotics

      První věcí, která potenciálního zákazníka zaujme, je jeho design. Ten je sice věcí osobního vkusu, ale odlehčené konstrukci z plastických polymerů nelze upřít jistou eleganci. Od rotoru k rotoru měří 55 cm a s baterií váží 1,2 kg. Nohy stroje jsou vyrobeny z pryskyřice patentované pod obchodním názvem Zytel®. Kvalitní materiály tak naznačují, že dron něco vydrží.

      Podívejme se nyní na to nejdůležitější – na letové vlastnosti a výbavu. Iris+ vydrží ve vzduchu 16 až 22 minut v závislosti na podmínkách. Pravdou je, že to není ve srovnání se stroji jako je např. řada DJI Phantom mnoho. Na druhou stranu nejde ale o vyložený propadák. Dron je dodávaný s baterií o kapacitě 5100 mAh (baterie se nabíjí 45-60 minut a v případě, že dojde k jejímu vybití při letu, dron sám přistane a zachrání tak sebe i kameru). Maximální zátěž je potom 400 g. Při letu nabízí uživateli velmi dobrou stabilitu a slibuje tak krásné, ostré záběry. Ale než se podíváme na možnosti, které dron nabízí uživatelům chtivým leteckých záběrů, zůstaňme ještě chvíli u jeho letových možností. Kromě čistě manuálního režimu, můžete dronu přikázat setrvání ve statické pozici, udržování výšky nebo mu misi předem naprogramovat. Pokud jste majitelem Android zařízení s GPS (a kdo není…), můžete využít též funkci Follow-me. Jak již její název napovídá, dron vás bude sledovat a vy tak získáte osobního kameramana, který vás natočí při té či oné aktivitě. Telefon s Androidem lze samozřejmě použít i pro vlastní řízení dronu. O pohyb v autonomním módu se stará 32-bitový systém Pixhawk s procesorem Cortex M4.

https://youtube.com/watch?v=_yOCTgVqmeQ

 

      Pojďme se teď podívat na možnosti, které Iris+ nabízí při pořizování filmových i fotografických záběrů. Podstatnou informací je to, že kamera ani gimbal nejsou součástí základního balení a je nutno obě komponenty dokoupit. Na tento fakt je možno pohlížet jako na nedostatek i jako velké plus. Záleží jen na vás, zda budete otrávení z toho, že musíte doobjednávat další části, nebo nadšení z toho, že si můžete dron osadit příslušenstvím dle vlastního výběru. Firma 3D Robotics doporučuje dvouosý gimbal Tarot T-2D, který byl navržen přímo pro kamery GoPro. Je možné použít jako kameru GoPro Hero3, tak novější GoPro Hero4. To bude koneckonců asi volba většiny uživatelů.

Gimbal Tarot-T2D doporučovaný pro Iris+, foto 3D Robotics

Gimbal Tarot-T2D doporučovaný pro Iris+, foto 3D Robotics

Na závěr nezbytná informace o ceně. Základní sadu pořídíte za necelých 24 tisíc korun. K tomu je ale potřeba připočítat 6,5 tisíce za gimbal a něco přes 10 tisíc za kameru.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *