Drony s červeným křížem

S vývojem nových dronů, jejich stále větší dostupností a postupným pronikám do obecného povědomí je stále více zřejmé, že drony mají potenciál již v blízké budoucnosti výrazně ovlivňovat naše životy. Ale pokud budou pracovat pro záchranáře a další bezpečnostní složky, můžou nám život dokonce zachránit. O dronech pomáhajících zachraňovat tonoucí uprchlíky v oblasti Středozemního moře si můžete přečíst v článku Drony zachraňují životy. Příkladů a snah o další využití ale stále přibývá. Již v roce 2013, kdy jihovýchodní Asii zasáhl tajfun Hayian pomáhaly bezpilotní prostředky záchranářům v lokalizaci obětí, vytváření potřebných map a dalších činnostech nezbytných pro jejich úsilí. I země jako Keňa rozběhla projekt na doručování léků do odlehlých oblastí a podobná snaha je dokonce i v Sýrii, kde je nutno zásobovat oblasti odříznuté válečnými operacemi.

Zapůjčený dron nedávno pomohl také hasičům v kanadské provincii Britská Kolumbie, kteří se pokoušeli o záchranu turisty, který se zřítil z šestimetrového srázu, když hustá mlha znemožnila nasazení vrtulníku. Náčelník místního oddělení okomentoval nasazení dronu jako prvek, který výrazně urychlil záchrannou operaci a dodal, že očekává, že požární sbor bude do bezpilotních technologií v blízké budoucnosti investovat.

O tom, že záchranářské drony mají budoucnost, svědčí i fakt, že si Google dokonce nechal patentovat využití bezpilotních prostředků k poskytování první pomoci. Hovoří se o flotile programovatelných dronů rozmístěných např. v oblasti města, které budou schopné pomoci i v situacích jako je dušení nebo srdeční zástava. Na konkrétní ukázku si budeme muset asi ještě nějaký čas počkat, ale jednoho dne se snad dočkáme. Možná ale nebude třeba čekat na Google ani jiného giganta. Jeden holandský student již představil upravený dron schopný nést defibrilátor. Sleduje mobilní signál tísňového volání a využívá GPS navigaci. V oblasti dvanácti čtverečních kilometrů je potom schopen do minuty poskytnout prostředek k záchraně života. Dron nese též kameru, která umožní operátorovi tísňové linky podávat přesné instrukce lidem poskytujícím pacientovi první pomoc.

V příkladech použití bezpilotních prostředků jakožto pomocníků záchranářů by se dalo pokračovat ještě dlouho stejně jako ve výčtu nápadů na další a další potenciální aplikace. Doufejme tedy v to, že bezpilotní prostředky a záchranáři k sobě budou již brzy neodmyslitelně patřit a dron spěchající k nehodě bude obrázkem stejně běžným, jako jsou dnes sanitky prodírající se hustým provozem na silnicích.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *