DJI INSPIRE 1 – Dron s 4K kamerou, no kdo by to nechtěl?

DJI Inspire 1 – dron budoucnosti představen. DJI představilo svého nového člena rodiny. Zatím nejvyspělejší dron od DJI s unikátní konstrukcí a zabudovanou stabilizací kamery a možností natáčet 4K video. Novinka od DJI vypadá skvěle! Má vychytávky dospělých koptér, ale rozměrově patří mezi ty „kapesní“. Dokonce podporuje i druhého operátora kamery jako profesionální stroje.

dji inspire 1

DJI INSPIRE 1

Inspire má jednu unikátní vlastnost, dokáže se transformovat. Jestli je něco, co DJI Phantom 2 Vision+ chybí, tak je to rozhled 360 stupňů kolem sebe bez nutnosti otáčet celým dronem. Inspire umožňuje sklápět ramena nahoru a dolů jako vytahovací podvozek. Ve vzduchu má ramena nad úrovní kamery, takže nepřekáží ve výhledu. Naopak když se chystá přistát, podvozek se opět sklopí dolů. Konstrukce je z karbonu a určitě bude dostatečně tuhá. Zajímá nás, jak se tato konstrukce vypořádá se zubem času a tvrdším přistáním méně zkušených pilotů.

S celkovou váhou se vejde do 3 kg (2 935 g). 6článková baterie (TB47) má v základním balení kapacitu 4 500 mAh a měla by stroj udržet ve vzduchu přibližně 18 minut. Pro delší letový čas bude možné v budoucnu dokoupit i baterii s kapacitou 5 700 mAh (TB48).

Koptéra je již klasicky vybavena GPS, nicméně bude dobře fungovat i v budově, protože má sonar a optické rozpoznávání, které vám pomůže i venku, pokud ztratíte GPS signál. Stačí jen klesnout kousek nad terén (do 500 cm nad zemí) a senzory už odvedou práci za vás. Novinkou je i dynamický Home Point, tedy výchozí pozice pro přistání, která se může měnit v závislosti na poloze pilota. Pokud tedy drona ovládáte z pohybujícího se člunu a spustí se funkce návratu domů, dron se vrátí na vaší pozici, nikoliv na místo, kde jste stál před 5 minutami a kde není aktuálně nic než voda.

KAMERA

Natáčení ve vysokém rozlišení je dnes standard, a na to DJI vsadilo. Integrovaná kamera dokáže natáčet až do rozlišení 4K se 30 snímky za sekundu. Ve FullHD i s 60 snímky za sekundu.dji inspire camera filter

Kamera má 12 Mpix a je tvořena 9 elementy v 9 skupinách se světelností objektivu f/2.8. Velikost snímače EXMOR, který vyrobilo Sony, se zastavila na 1/2,3″. Podporováno je ukládání fotografií do RAW ve formátu DNG od Adobe nebo i do klasického JPG a u videa je to MP4, nebo MOV (MPEG-4 AVC/H.264). Jako úložiště poslouží slot na MicroSD až do velikosti 64 GB.

dji inspire camera

Co se u tak drahého stroje cení je fakt, že kamera je plně odnímatelná a lze v budoucnu koupit lepší. Pro milovníky filtrů se nezapomnělo ani na přední závit, na který lze namontovat například ND nebo polarizační filtr. Při prezentaci bylo dobře vidět, jak jednoduše lze celý gimbal (závěs kamery) s kamerou odpojit. Podle slov DJI se můžeme těšit na nějaká vylepšení. Máme se tedy těšit i na jiné příslušenství než jen vylepšená kamera?

OVLÁDÁNÍ TELEFONEM

DJI Inspire bude podporovat ovládání kamery a dalších funkcí pomocí vašeho chytrého telefonu nebo tabletu. Po stažení aplikace z obchodu budete mít možnost sledovat živě přenos z kamery umístěné na dronovi, a to v HD rozlišení díky přítomnosti DJI Lightbridge. Dosah videopřenosu by měl být až 2 km. Možností ovládání bude celá řada a tady jen heslovitě několik málo z nich:

 • stav GPS, baterie, síly signálu
 • tlačítko pro automatické přistání a vzlet
 • návrat domů
 • rychlost, výška, vzdálenost
 • spoušť fotoaparátu a nahrávání kamery
 • nastavení fotoaparátu
 • zbývající čas výdrže baterie
 • a další

Aplikace bude umožňovat i nastavení trasy, kterou dron poté sám pomocí GPS proletí.

dji inspire tablet remote 2 dji inspire tablet remote

OVLADAČ

Ovladač je úplně nový. Ovládání je možné si upravit (změna módů?) a mimo jiné má ovládání pro spoušť kamery, fotoaparátu a gimbalu, takže není potřeba sahat na displej tabletu. Napájení je řešeno zabudovanou baterií s kapacitou 6 000 mAh (2 články, 7V). Podle DJI by vysílačka měla mít dosah až 2 km za ideálních podmínek. Tedy při létání venku na volném prostranství, bez překážek a rušení vnějšími vlivy, jako jsou elektrárny, stožáry vysokého napětí a podobně.

dji inspire controller

Pro přenos videa se využívá frekvenční rozsah 2,400 GHz – 2,483 GHz a pro ovládání 5,728 GHz – 5,850 GHz.

Novinkou je i podpora duálního režimu (master a slave), tedy zároveň lze koptéru ovládat dvěma ovládači, kdy jeden funguje jako pilot a druhý jako operátor kamery pro profesionální pořizování záznamů. Když malý displej nestačí, vypomůže výstup na HDMI, který ovládač má. Obraz tak můžete pozorovat i na velké televizi nebo jiné obrazovce. Pro lepší přenos dat mezi tabletem/telefonem a ovládačem poslouží USB výstup.

ŘÍDÍCÍ JEDNOTKA?

DJI se zatím nevyjádřilo co je mozkem Inspire. Zda se jedná o novou verzi DJI Naza V3, nebo je použité již nějaké existující řešení, to je otázkou. Při prezentaci se tímto DJI vůbec nechlubilo. Dá se tedy předpokládat, a je to pouze spekulace, že v předváděcím kousku byla starší verze V2 a při oficiálním uvedení na trh (někdy kolem poloviny prosince) se oznámí V3, pokud bude již hotova. Nebo to bude úplně jinak a DJI Inspire bude mít vlastní řídící jednotku.

KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

To nejlepší na konec je cena. Základní verzi pořídíte za 79 000 Kč (2 859 Euro) za verzi s jedním ovladačem a za variantu s dvěma ovládači dáte 91 000 Kč (3 299 Euro). Je možné dokoupit další baterie s vyšší kapacitou, ceny zatím nejsou známy.

PROČ SE TĚŠIT?

 • 3osá stabilizace (otáčení o 360 stupňů)
 • 4K video
 • DJI Lightbridge s HD přenosem videa a dosahem až 2 km
 • podpora dvou ovládačů
 • stabilizace i bez GPS (sonar a optický snímač)
 • 18 minut výdrže na baterii
 • možnost vyměnit kameru anebo celý gimbal

Těšíme se, až se nám DJI Inspire dostane do ruky a my ho tak budeme moci otestovat a podělit se o zkušenosti.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *