Pošťák dron

Další dobré zprávy pro drony přišly tentokrát ze Singapuru, kde tamní úřady uzavřely dohodu s největším poštovním doručovatelem SingPost. Firma pak minulý týden rozjela zkušební provoz doručování pošty mezi několika oblastmi. V rámci prvního testovacího letu doručil dron jeden dopis a tričko na vzdálenost necelých dvou kilometrů. Pro doručování zatím SingPost v rámci testů používá platformu SteadiDrone. Těžko říct jestli by u tohoto stroje zůstala i v případě, že by se projekt skutečně rozjel „naostro“, každopádně by se nejspíš jednalo o speciálně upravenou verzi firmě „na míru“. Standardní SteadiDrone ve verzi Flare je kvadrokoptéra (podporuje však i konfiguraci s osmi jednotkami) poháněná čtyřmi jednotkami s označením 650 kV 3506, dolet má okolo 2 km, jeho výdrž ve vzduchu je 18 minut. Pro doručování zásilek je samozřejmě určitým úchytným mechanismem nahrazena kamera. Navigaci potom zajišťuje software Pixhawk.

Poštovní dron v oblasti Singapuru, zdroj: dronelife

Poštovní dron v oblasti Singapuru, zdroj: dronelife

Jakkoliv se zdá, že vzhledem k popsanému testu je realizace už blízko, i sami zainteresovaní lidé přiznávají, že k běžnému provozu je ještě daleko. Přesto však Singapuru nutno přiznat v této oblasti velkou a sympatickou aktivitu. Loni například proběhla v Singapuru reklamní akce, během které drony doručily více než 2,5 tisíce plechovek Coca-Coly pracovníkům na stavbách nejrůznějších mrakodrapů. Současně jsou v okolí této asijské metropole drony běžně a často využívány pro kontrolu zařízení na těžebních věžích.

Vyjádření představitelů firmy SingPost zní následovně: „Nechceme jen umožnit či urychlit obor e-komerce, chceme přispět k tomu, že Singapur bude tzv. „chytrým národem“, kde technologie slouží opravdu ke zlepšování kvality života.“ Doufejme tedy, že tohle optimistické prohlášení povzbudí podobné snahy i na jiným místech ve světě.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *