Yuneec Tornado H920

Firma Yuneec založená v roce 1999 vyrábí a prodává poměrně široké spektrum produktů od skutečných letadel s elektrickým pohonem (dvoumístný letoun E340 dokonce získal Lindberghovu cenu určenou pro nejlepší projekty v oblasti elektricky poháněných letounů) až po rádiem řízené helikoptéry. V oblasti, která nás zajímá především – tj. v oblasti dronů – je firma známá především se svojí kvadrokoptérou Typhoon Q500 prodávanou v několika verzích. Nedávno pak Yuneec představil další dron. Tentokrát jde o hexakoptéru označovanou jako Tornado H920, která bude mířit do vyšších segmentů trhu, popisovaná je totiž jako „profesionální platforma“.

Tornado H920, zdroj: Yuneec

Tornado H920, zdroj: Yuneec

Tornado H920 disponuje ultralehkým rámem s uhlíkových vláken a dokonce i se zatahovacím podvozkem a sklápěcími rameny pro motory. Rozhodně se nejedná o žádná drobečka, právě naopak, stroj je to pořádný. Posuďte sami:

  • rozměry: 797 x 920 x 461 mm
  • Hmotnost (včetně gimbalu, kamery a baterie): 5000 g

Hexakoptéra používá baterii LiPo 6s, umožňující až 24-minutový let. I letové charakteristiky stojí za zmínku, maximální rychlost dronu je 21 m/s (75 km/hod) a dostoupat může až do relativní výšky 1000 m (maximální absolutní výška je potom 4000 m). Letová stabilita odpovídá profesionálnímu nástroji fotografů z povolání a umožní pořizovat vysoce kvalitní snímky. Tím se dostáváme k možnostem kamery a jejího uchycení. Tornado H920 disponuje gimbalem GB603, který charakterizují následující vlastnosti:

  • rozměry: 165 x 219 x 196 mm
  • hmotnost: 890 g (s kamerou 1600 g)
  • rotace kolem horizontální osy: -30° až 100°
  • rotace kolem vertikální osy: 0 – 360°
  • rotace do stran: -30° až 30°

Primárně je Tornado kompatibilní s kamerou Yuneec V18, která má rozlišení fotografií 2 Mp, u videa je to full HD 1080 30 fps. Kamera má 18-ti násobný optický zoom a data ukládá na microSD kartu o kapacitě 4 – 32 GB. Dron je nicméně kompatibilní i s kamerou Panasonic GH4 a Sony A7Rii.

Uchycení kamery, zdroj: Yuneec

Uchycení kamery, zdroj: Yuneec

Ovládat lze stroj pomocí pozemní stanice ST24 se 7-mi palcovým dotykovým displejem a operačním systémem Android. Za ideálních podmínek je dosah ovládání až 2 km, přenos videa lze realizovat do vzdálenosti 600 m. Vestavěný je i výukový simulátor. Ovládání by mělo obsahovat funkce návratu na výchozí pozici či automatického přistání.

Ovládací stanice ST24 a hexakoptéra se sklopenými rameny rotorů, zdroj: Yuneec

Ovládací stanice ST24 a hexakoptéra se sklopenými rameny rotorů, zdroj: Yuneec

Cena kompletu obsahujícího vlastní hexakoptéru, ovladač ST24 a praktický kufřík na transport činí pět tisíc dolarů, ke kterým je následně třeba připočíst cenu za kameru a její příslušenství. Jak vidno, stroj to bude poměrně drahý. Jako obyčejnou hračku pro zábavu si ho asi nikdo kupovat nebude a stane se tedy především pomocníkem profesionálních fotografů. Jak bude dron úspěšný, ukáže blízká budoucnost po jeho uvedení na trh, počkejme si.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *