„Zázračný“ dron z Ukrajiny

Možná už jste to zaregistrovali, možná ne. Ukrajinci se skládají prostřednictvím serveru Národní projekt na nové armádní drony, které by měly monitorovat hranici s Ruskem (přibližně 1900km – asi pěkná fuška). Zlé jazyky tvrdí, že ukrajinské armádě už ani nic jiného než vybírat peníze od lidí nezbývá, protože její finanční situace je prý děsivá. Ukrajinci původně uvažovali o nákupu dronů z Izraele nebo ze Spojených států, jejich ceny se ale pohybují od 2,4 milionu korun výše, a tak se rozhodli, že si navrhnou a postaví drony svoje.

Dnes je vybráno asi 750 tisíc korun a na mysli vyvstává zajímavá otázka: Jak kvalitní dron to bude? V našem seznamu zajímavých projektů z crowdfundingových platforem se můžete přesvědčit, že za 750 tisíc by se možná dala vyrobit kvadrokoptéra pro kluky pod stromeček. Ale armádní dron? Nevím. Můžu se pouze domnívat.

dron z ukrajiny

Zajímavé jsou i další informace, které kolují po internetu. Na iDnes.cz napsali, že maximální rychlost by prý údajně měla být 120 km/h. Když jsem to četl, napadlo mne, že je to snad překlep. Pokud obrázek opravdu ukazuje onen „zázračný“ dron, lze dobře vidět že je to, co se stavby týče, klasická hexakoptéra. A přestože nejsem Isaac Newton, připadá mi vysoce nepravděpodobné, aby tato hexakoptéra dosáhla rychlosti 120 km/h.

Doba letu: 60 minut. S těžkou zrcadlovkou a vysílačkou, která má dosah 25 kilometrů? To má být vtip? Náhodně vybrané číslo? Nejspíš tam nainstalovali jaderný pohon. Nebo prostě potřebovali vybrat hodně peněz a tak tam napsali líbivé informace. Možnosti jsou v podstatě dvě: buď se ukrajinci skládají na úplně jiný dron, než je na obrázku, nebo se vůbec neskládají na dron.

Jen tak pro informaci – pár (zatím) nejvyšších hodnot: Microdrones vyvinuli kvadrokoptéru, která ve vzduchu vydrží 40 minut, přičemž pouze „stojí“ ve vzduchu, Draganfly dosáhli rychlosti přibližně 50 km/h, Hexo+ 70km/h. Speciálně upravené sportovní coptery mohou dosahovat rychlosti i přes 100 km/h.
You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *