Yuneec Tornado H920

Firma Yuneec založená v roce 1999 vyrábí a prodává poměrně široké spektrum produktů od skutečných letadel s elektrickým pohonem (dvoumístný letoun E340 dokonce získal Lindberghovu cenu určenou pro nejlepší projekty v oblasti elektricky poháněných letounů) až po rádiem řízené helikoptéry. V oblasti, která nás zajímá především – tj. v oblasti dronů – je firma známá především se svojí kvadrokoptérou Typhoon Q500 prodávanou v několika verzích. Nedávno pak Yuneec představil další dron. Tentokrát jde o hexakoptéru označovanou jako Tornado H920, která bude mířit do vyšších segmentů trhu, popisovaná je totiž jako „profesionální platforma“.

Tornado H920, zdroj: Yuneec

Tornado H920, zdroj: Yuneec

Tornado H920 disponuje ultralehkým rámem s uhlíkových vláken a dokonce i se zatahovacím podvozkem a sklápěcími rameny pro motory. Rozhodně se nejedná o žádná drobečka, právě naopak, stroj je to pořádný. Posuďte sami:

  • rozměry: 797 x 920 x 461 mm
  • Hmotnost (včetně gimbalu, kamery a baterie): 5000 g

Hexakoptéra používá baterii LiPo 6s, umožňující až 24-minutový let. I letové charakteristiky stojí za zmínku, maximální rychlost dronu je 21 m/s (75 km/hod) a dostoupat může až do relativní výšky 1000 m (maximální absolutní výška je potom 4000 m). Letová stabilita odpovídá profesionálnímu nástroji fotografů z povolání a umožní pořizovat vysoce kvalitní snímky. Tím se dostáváme k možnostem kamery a jejího uchycení. Tornado H920 disponuje gimbalem GB603, který charakterizují následující vlastnosti:

  • rozměry: 165 x 219 x 196 mm
  • hmotnost: 890 g (s kamerou 1600 g)
  • rotace kolem horizontální osy: -30° až 100°
  • rotace kolem vertikální osy: 0 – 360°
  • rotace do stran: -30° až 30°

Primárně je Tornado kompatibilní s kamerou Yuneec V18, která má rozlišení fotografií 2 Mp, u videa je to full HD 1080 30 fps. Kamera má 18-ti násobný optický zoom a data ukládá na microSD kartu o kapacitě 4 – 32 GB. Dron je nicméně kompatibilní i s kamerou Panasonic GH4 a Sony A7Rii.

Uchycení kamery, zdroj: Yuneec

Uchycení kamery, zdroj: Yuneec

Ovládat lze stroj pomocí pozemní stanice ST24 se 7-mi palcovým dotykovým displejem a operačním systémem Android. Za ideálních podmínek je dosah ovládání až 2 km, přenos videa lze realizovat do vzdálenosti 600 m. Vestavěný je i výukový simulátor. Ovládání by mělo obsahovat funkce návratu na výchozí pozici či automatického přistání.

Ovládací stanice ST24 a hexakoptéra se sklopenými rameny rotorů, zdroj: Yuneec

Ovládací stanice ST24 a hexakoptéra se sklopenými rameny rotorů, zdroj: Yuneec

Cena kompletu obsahujícího vlastní hexakoptéru, ovladač ST24 a praktický kufřík na transport činí pět tisíc dolarů, ke kterým je následně třeba připočíst cenu za kameru a její příslušenství. Jak vidno, stroj to bude poměrně drahý. Jako obyčejnou hračku pro zábavu si ho asi nikdo kupovat nebude a stane se tedy především pomocníkem profesionálních fotografů. Jak bude dron úspěšný, ukáže blízká budoucnost po jeho uvedení na trh, počkejme si.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *