Drony zachraňují životy

Drony získali novou misi – zachraňovat životy ve středozemním moři.

Přetížená loď nedaleko pobřeží Libye, zmítaná větrem nesoucí skoro 300 většinou eritrejských migrantů začíná nabírat vodu. V těchto dnech běžný obraz, kdy se z Afriky a Středního východu snaží dostat do Evropy stovky uprchlíků, kteří na přetížených a provizorních lodích riskují své životy. Tito mají štěstí, spatřil je dron provozovaný charitou..

Pohled z dronu MOAS

 

„MOAS – Migrant Offshore Aid Station“ je název skupiny, kterou založil manželský pár Američan Christopher Catrambone a Italka Regina Catrambone. MOAS používá drony, připomínající vrtulníky, umístěné na lodi. V nouzi jsou schopni vyslat svou záchranou loď „Phoenix“ nebo upozornit příslušné orgány.

Činnost této organizace zdůrazňuje důležitou úlohu dronů v humanitární a lékařské oblasti. A to v ostrém kontrastu k diskuzi, která je vedena v souvislosti s používáním bezpilotních letounů při bombardování v Afghánistánu a dalších místech.

MOAS používá dva drony vyrobené rakouskou společností Schiebel. Vzhledem k jejich nadstandardní specifikaci (např. infračervené zařízení pro identifikaci plavidel v noci) je pronájem a provoz ve výši         300 000 € měsíčně.

„Není to zanedbatelná částka, ale pokud ji dáte do protikladu k hodnotě lidského života, peněžní hodnota je pro mě bezvýznamná“, řekl Martin Xuereb, ředitel společnosti MOAS. „Dokud budou lidé na moři umírat, my bychom tady měli být.“

Kamil

Nadšený pilot kvadrokoptéry :-)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *