Nahradí nositelné drony chytré telefony?

V polovině března letošního roku se v Austinu v Texasu konalo setkání s názvem SXSW Interactive. Už od roku 1987 se v rámci této akce setkávají ti, kteří mají co říct k tomu, co nás čeká na poli nových technologií. Jednou z nejzajímavějších přednášek letošního ročníku byla ta, kterou prezentoval Adam Pruden ze společnosti Frog Design. Není úplně  jednoduché popsat činnost této firmy, spokojme se pro tuto chvíli s tím, že mezi její hlavní činnosti patří produktová strategie, design nebo tržní poradenství. Každopádně ale dokázal své publikum nadchnout a o jeho prezentaci se mluví ještě teď. A čím tedy tak uchvátil ostatní účastníky setkání? Jeho přednáška nesla název „Wearable Drones: High-Flying Fashion“, což by se dalo volně přeložit asi jako „Nositelné drony: vysoko létající móda„. V názvu přednášky se sice mluví o módě a nositelných dronech, prezentace Adama Prudena ale tato témata spíše přesahovala.

Adam Pruden začal svoji přednášku tím, že z hlediska technologií definoval současnost jako dobu post-smartphone. Chytré telefony výrazně proměnily naše životy, ale teď je čas pro novou technologii, která od nich převezme prapor vývoje. V co se chytré telefony promění? Kam povede jejich evoluce? Podle Adama Prudena povede k dronům. A budoucnost ukáže jestli tomu tak skutečně bude, ale skutečnost je taková, že Prudenovi argumenty nepostrádají logiku. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Lidé ve Frog Design si všimli, že drony jsou chytrým telefonům v mnohém podobné – používají stejné mikroprocesory, stejné sensory… Jejich potenciál ale chytré telefony v mnohém překonává. Koneckonců, takové „dronies“ už módě selfies začínají zdatně konkurovat. Mohou se však drony stát pro naše životy tak nepostradatelné jako jsou dnes chytré telefony? Lidé ve Frog Agency jsou přesvědčeni, že ano. Je však potřeba, aby byly splněny dvě podmínky:

  • Drony musí umět interagovat se svým okolím tak, jak to telefony nedokážou. Létání je v tomto smyslu samozřejmě prvním, velmi pádným argumentem.
  • Musí být nositelné – musíme mít možnost mít je pořád při sobě, ale nesmí nám nijak překážet a omezovat nás.

A když už se ve své přednášce dostal Pruden a tak, byla by škoda, kdyby neprezentoval i nějaké příklady toho, jak by takové nositelné bezpilotní, chytré prostředky mohly fungovat a vypadat.

Náramek? Hodinky? Ne, dron! Převzato z Frog Design.

Náramek? Hodinky? Ne, dron! Převzato z Frog Design.

1) Prvním konceptem, který Pruden představil byl náramek, ze kterého se ale v případě potřeby může odpoutat od vašeho zápěstí jeho část – dron, který může ve chvíli kdy začne pršet automaticky nahradit deštník. Hezká věcička. Ale umět toho bude samozřejmě trochu víc – pomůže vám při navigaci v cizím měst, vyfotí vás…

2) A co třeba dron, který spokojeně spočívá na vašem rameni ale jakmile detekuje špatný vzduch, vystartuje a změní se ve vznášející se rouška nebo filtr.

3) A teď něco pro sportovce. Představte si dron, který si spokojeně odpočívá magneticky „připláclý“ k popruhu vašeho batohu, který vám ale v případě potřeby dokáže asistovat např. při šplhání na stěně a ještě přitom promítat na horolezeckou stěnu takový plán vaší cesty na vrchol, který vás donutí řádně protáhnou tělo.

Tak schválně, kdo tam bude dřív... převzato z Frog Design

Tak schválně, kdo tam bude dřív… převzato z Frog Design

Nápadů mají ve Frog Design spoustu, některé z nich se realizace možná dočkají, některé ne. Pokud se ale vyplní jejich proroctví o tom, že právě drony jsou tou další technologií, která bude hýbat světem stejně jak odnes chytré telefony, máme se rozhodně na co těšit…

Podívejte se koneckonců na některé nápady firmy Frog Design sami: http://www.frogdesign.com/work/frog-drones.html

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *