SenseFly eBee – pilná včelka ze Švýcarska

     Dron eBee, se kterým se dnes seznámíme, není žádným tajným armádním projektem, naopak jde o stroj dostupný na volném trhu a pokud pro něj např. po přečtení tohoto článku zahoříte, může být váš – za pouhých 12 až 25 tisíc dolarů (to podle verze). Jak ale tato děsivá cenovka napovídá, nejde o dron, který byste si kupovali proto, aby vás natočil, jak o dovolené skotačíte na vodních lyžích. Jedná se o velmi šikovného partnera lidí mnoha profesí, kterým pomáhá v jejich práci. Nejčastějšími zákazníky jsou potom farmáři, pro které SenseFly vytvořil speciální verzi tohoto dronu – eBee Ag. A jak taková věc vlastně vypadá? Estetiku ať si každý posoudí sám, u mne má ale bod za krásu jistý.

SenseFly eBee - pracant

SenseFly eBee – pracant

     Jak je z obrázku patrné, jedná se o létající křídlo s tlačnou vrtulí poháněnou elektrickým motorem o výkonu 160 W. Rozpětí křídel je u eBee 96 cm a jeho hmotnost 700 g. Křídla jsou pro snazší transport odnímatelná. Hlavním konstrukčním materiálem je expandovaný polypropylen, použity byly i karbonové a kompozitní díly. Vložená je baterie o kapacitě 2150 mAh. Dron vydrží ve vzduchu až 45 minut po které se pohybuje rychlostí 40-90 km/h. Poradí si ovšem i s protivětrem o síle 12 m/s. Jeho používání je „user friendly“ v tom nejlepším slova smyslu – stačí se strojem třikrát zatřást a motor naskočí. Pak už jen dron vypustit a dále už je to na něm.

     Dron samozřejmě může operovat v manuálním režimu, jeho uživatelé mu ale budou spíše úkoly programovat a dron je potom bude sám plnit. Plánování jeho misí (ve třech rozměrech) se děje v softwaru eMotion. Co ale dron vlastně umí? V základní verzi je jeho hlavním zaměřením mapování. Během jedné mise je schopen pokrýt plochu dvanácti čtverečních kilometrů a povrch snímat s rozlišením 1,5 cm na pixel. O plnění tohoto úkolu se stará 18,2 MP WX RGB kamera. Její snímky mohou být následně převedeny do 2D ortografického i 3D zobrazení s absolutní horizontální/vertikální přesností 3/5 cm. Tím ale jeho možnosti zdaleka nekončí. Mezi volitelné příslušenství patří např. termální kamera nebo vysílač radiového signálu pro operace v extrémních podmínkách jako je hornatý terén, silné větry atd.

    Jak již bylo uvedeno, specifickou oblast tvoří aplikace pro zemědělství. Tato verze dronu dostala dokonce vlastní modelové označení – eBee Ag. Pro ni je zásadní možnost montáže jednotky Multispec 4C, která obsahuje několik zemědělských senzorů umožňujících po následném vyhodnocení dat získat mimo jiné i informace o výnosech, klasifikaci stromového porostu, indikaci obsahu chlorofylu na ploše, informace o zavlažování a mnoho, mnoho dalších.

eBee je na misi, software eMotion má vše pod kontrolou

eBee je na misi, software eMotion má vše pod kontrolou

    Tak co, najde se mezi čtenáři v našich luzích a hájích nějaký farmář, který by jeho schopnosti využil a je ochotný sáhnout do kapsy pro pětadvacet tisíc dolarů? Každopádně nám existence tohoto dronu připomíná, že mezi extrémy, které představují na jedné straně sofistikované armádní systémy v ceně miliónů dolarů a jednoduché hračky za pár stokorun na straně druhé, existuje mnoho dalších možností, o které běžný smrtelník často ani nezavadí.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *