(1) Stavba hexacopteru od A do Z

V tomto článku bych Vám rád ukázal stavbu copteru od návrhu až po výsledný let a použití pro FPV a letecké snímkování. Postupně zde budu uvádět postup prací na copteru a budu zde zveřejňovat i fotografie z průběhu stavby.

Část první – Výběr stroje

Jako vždy, nejprve si musí uživatel vybrat, jaký copter chce a hlavně co od něho očekává. V mém případě jsem věděl, že to bude stroj pro FPV a letecké snímkování a že chci, aby byl letový projev stabilní a také, aby copter dané vybavení unesl s tím, že do budoucna by bylo možné copter upgradovat, například užitím silnějších motorů, lepších a větších vrtulí atd.

Dle těchto požadavků jsem se rozhodl pro hexacopter. Po tomto rozhodnutí mě čekal výběr rámu. Nejprve jsem zvažoval postavit si copter celý dle vlastního návrhu, ale náhodou jsem objevil rám Hexacopter Turnigy HAL. Tento rám se mi líbil z několika důvodů. Prvním z nich byla výška copetru, takže umístění kamery s gimbalem bude bezproblémové, dále celková velikost, kde nebude problém nasadit velké vrtule a v neposlední řadě i vrchní kryt elektroniky. Bohužel se našly i věci, co se mi nelíbily. První z nich byl materiál na středové desky – dural. Přeci jen když si odmyslím váhu, tak si nedovedu představit, že by nějaký vodič „spadnul“ na tuto desku a došlo by ke zkratu. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že si středové desky navrhnu sám a z jiného materiálu. Další věcí byla absence jakéhokoli „návodu“ na rozložení komponent a tak bylo rozhodnuto, že si „vnitřek copteru“ budu muset udělat podle svého. Na jednu stranu jsem byl rád, že se nebudu muset omezovat nápady výrobce a budu si moci upravit copter dle svých požadavků.

Část druhá – Návrh copteru

Poté, co mi dorazil domů skelet copteru, přistoupil jsem k prohlídce všech dílů a následně jsem zasedl k počítači a začal jsem tvořit vlastní návrh středových desek. Má představa copteru je vyobrazena na tomto konceptu.

hexa_rám_kombinace_materiálů_2

Na následujících obrázcích jsou jak původní komponenty, tak mnou navržené a vyrobené díly z uhlíkové desky.

původní_díly_hexa

frézované_díly_hexa

Na prvním obrázku jsou vidět původní duralové desky, sestava podvozku, držáky ramen a vrchní kryt celého copteru. Nejsou vyfocena ramena ( duralová trubka ) a držáky motorů. Na druhém obrázku jsou vidět všechny díly dle mého návrhu a to jak vlastní středové desky, tak držáky regulátorů, deska pro řídící elektroniku, deska pro přídavnou elektroniku, deska nosiče GPSky a taktéž desky pro baterii pohonu. Držák gimbalu zde ještě není, protože v první fázi nebude gimbal osazen, ale v copteru je na gimbal udělána příprava uchycení a tak bude stačit poté jen dodělat jednu desku a bude se moci nainstalovat i gimbal pro kameru. FPV vybavení je plánováno na tuto desku gimbalu, pod baterií pro pohon.

Část třetí – Stavba začíná

Stavbu copteru jsem započal slepením „klecí“ na regulátory. Tyto „klece“ jsem umístil na spodní centrální desku mezi držáky ramen. Reguláory jsem vybral osvědčené DJI 30A OPTO. Umnístění je svisle z toho důvodu, že do regulátorů se motory budou zapojovat konektory G3.5 a směrem nahodu je více místa.

slepená_spodní_deska

Následovalo připevnění podvozku a osazení regulátorů. Pro rozvod napájení jsem se rozhodl pro 2 oddělené desky z cuprextitu a k nim budou připojeny regly a také baterie. Jelikož je zapotřebí vědět i o spotřebované energii, je nutné pro řídící elektroniku osadit snímač proudu. Na dalším obrázku je detail osazení reglů a první rozvodnou deskou se senzorem proudu.

regly_detail_rozvodna_deska

a na dalším obrázku je celá sestava s podvozkem.

regly_na_spodní_desce_s_podvozkem

Další díly seriálu :
 Článek převzat z  FPV Guru – web specializující se výhradně na FPV.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *